Jak dojechać

Łódź ul. Żurawinowa 11
Tel. 601 597 897

Partnerzy:

Zatorska-Logo
Bożena Zatorska
Lekarz Stomatolog

Ortodoncja - Ważne informacje dla pacjentów

Ortodoncja to gałąź stomatologii, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wad zgryzu. W obecnych czasach ludzie w każdym wieku mogą rozpocząć leczenie ortodontyczne, co zapewni im ładne uzębienie i prawidłowe funkcjonowanie. Wśród metod postępowania ortodontycznego wyróżniamy:

Leczenie aparatem stałym poprzedzone jest wnikliwą analizą przypadku. Diagnostyka ortodontyczna obejmuje:

Po przedstawieniu pacjentowi planu leczenia i jego akceptacji zakładane są gumki separacyjne które umożliwiają po ok 7 dniach zacementowanie pierścieni na zębach trzonowych i przyklejenie zamków.

Ból zębów w początkowej fazie leczenia

Dyskomfort ten spowodowany jest rozluźnianiem połączeń zębów z zębodołami, co zapoczątkowuje proces ich przesuwania. Zaczynają się one delikatnie ruszać i będą wrażliwe przez kilka dni po założeniu aparatu. Można wówczas zażyć leki przeciwbólowe np. Apap, Ibuprom itp. Można również wspomóc się płucząc usta zimną wodą z lodem, co przyniesie ulgę. W początkowych fazach leczenia używamy łuków termoaktywnych, których działanie wzmacniane jest temperaturą naszego ciała. Obniżenie temperatury przynosi więc ulgę. Ból ten jest przemijający i należy jak najszybciej zacząć żuć pokarmy jak dawniej.

Podrażnienie błony śluzowej warg, policzków i dziąseł

Zamki przyklejone do zębów mogą spowodować podrażnienia błony śluzowej. Jest to uczucie przemijające, które zniknie, gdy pacjent przyzwyczai się do aparatu w ustach. Jeśli jednak jakieś miejsce jest szczególnie bolesne, należy użyć wosku ortodontycznego, który pacjent otrzymał na pierwszej wizycie. Wosk należy nakładać na element aparatu (uprzednio osuszywszy go), który jest powodem dolegliwości. Obolałe miejsca można płukać naparem z szałwi i smarować maściami np. Sacholem lub Bajkadentem (dostępne w aptece bez recepty).

Higiena

Aparat stały powoduje, że po każdym posiłku zalegają między jego elementami resztki pokarmów. Dzieje się to dokoła zamków, pod drutem, nad rurkami pierścieni, w pobliżu brzegu dziąsła. Notoryczny brak higieny tych miejsc spowoduje pojawienie się białych plam i odwapnień, a w konsekwencji próchnicy. Zęby należy czyścić po każdym posiłku specjalnymi szczoteczkami (otrzymanymi w zestawie i pastą do zębów). Następnie posługujemy się specjalną nicią, która pozwala dokładnie oczyścić okolice zamków i przestrzeń pod drutem. Po wyszczotkowaniu należy płukać jamę ustna płynem z fluorem (szczególnie przed nocą). Wskazane są wizyty u stomatologa, co 3-4 m-ce, w celu kontroli obecności ubytków i ewentualnego usunięcia kamienia nazębnego. Jeśli dziąsła krwawią, to jest to alarm, że dzieje się coś złego. Najczęstsza przyczyna to zła higiena, a w konsekwencji stan zapalny. Niedoczyszczanie strefy tuż przy brzegu dziąsła, zaleganie białego osadu, w którym jest mnóstwo bakterii powoduje, że dziąsło staje się obrzęknięte, zaczerwienione i krwawi nawet przy najmniejszym dotyku, także podczas szczotkowania. Nie należy się tym zrażać, lecz intensywnie zadbać o higienę, a krwawienia z czasem ustąpią.

Odklejenie zamka

Nie należy spożywać twardych pokarmów, takich jak: twarde cukierki, chrupkie pieczywo, pizza, surowa marchew, suszone owoce, orzechy, migdały, pestki słonecznika i dyni, twarde skórki od pieczywa, chipsy, twarde mięso, czekolada, guma do żucia, oklejające cukierki. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może spowodować rozluźnienie połączenia zamka z zębem, a następnie jego zerwanie. Należy wówczas niezwłocznie poinformować o tym ortodontę, gdyż konieczna jest szybka wizyta, celem naprawienia tej usterki.

Czas leczenia

Zależy od rodzaju wady, właściwości organizmu i jego podatności na leczenie, a także od współpracy przy noszeniu dodatkowych elementów (wyciągi międzyszczękowe, lip-bumper, maska twarzowa i headgear), częstości „awarii”, przestrzegania wyznaczonych terminów wizyt (przeciętnie, co 4-6 tygodni). Średni czas leczeni to około 2 lata.

Retencja

Jest to zabezpieczenie przed nawrotem wady. Po zakończonym aktywnym leczeniu, konieczne jest utrzymanie osiągniętych rezultatów, czyli ustawienia zębów w nowym położeniu. Po zdjęciu aparatów i oczyszczeniu zębów pobiera się wyciski szczęk. W pracowni technicznej wykonywany jest górny retainer. Jest to płytka akrylowa z metalowymi klamrami i łukiem wargowym. Retainer dolny wykonuje lekarz ortodonta w gabinecie, tuż przed zdjęciem dolnego aparatu. Jest to najczęściej cienki metalowy paseczek umocowany do powierzchni językowych dolnych siekaczy i kłów. Retainery stabilizują zęby w obu łukach. W zależności od wcześniejszej wady i wieku pacjenta retencja w dolnym łuku może być kilkuletnia lub dożywotnia, podobnie jest z górnym retainerem. W razie uszkodzenia tych aparatów konieczna jest konsultacja ortodonty i ich naprawa. Tuż po zdjęciu aparatów stałych i wykonaniu retainerów zalecane jest noszenie górnego non-stop przez okres około 2,5 m-ca (zdejmować tylko do posiłków). Po tym okresie i wizycie u ortodonty zapadają dalsze decyzje odnośnie częstości zakładania górnej płytki. Zwykle wówczas przechodzimy na system kilkanaście godzin na dobę. Stopniowo po konsultacjach ortodontycznych i ten czas skracamy. W końcowym etapie retainer zakłada się na noc raz na dwa tygodnie i ten system utrzymujemy nawet kilka lat lub dłużej. Zasada jest taka, że jeśli przy tej częstości retainer „wchodzi” z trudem między zęby to wtedy zaczynamy go nosić na każdą noc przez około 1-mc i znowu stopniowo wycofujemy z zakładania go. Retainer to nasz długoletni diagnosta, który kontroluje, czy nic złego się nie dzieje i czy zęby nie zaczynają przemieszczać się.

W niektórych przypadkach po leczeniu ortodonta zleca usunięcie zębów 8-mych, czyli zębów mądrości. Zabieg ten wykonuje się zanim jeszcze te zęby urosną, gdyż największą szkodę w zgryzie czynią podczas wyżynania się. Mogą powodować stłoczenia zębów w odcinkach przednich i ich zachodzenie na siebie. Na zlecenie lekarza ortodonty należy wykonać zdjęcie pantomograficzne obrazujące dokładną topografię tych zębów. Po jego ocenie ortodonta kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który wykonuje wyłuszczenie zawiązków tych zębów.

Mam nadzieję, że pokrótce rozjaśniłam tajniki leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Życzę nam wzajemnej dobrej współpracy i szybkiego osiągnięcia celu, jakim jest Twój piękny uśmiech.

 

Małgorzata Santorek

 

stat4u
KOKOBA.NET 2011, Wszelkie prawa zastrzeżone